czwartek, 26 września 2013
piątek, 13 września 2013
Chocolate cake with cream mousse / Deser Czekoladowy
Zwykle jak piekę biszkopt robię więcej, tu piekłam biszkopt na ciasto i trochę z tego wykorzystałam do takich deserków. Są super proste i super smaczne.
Wystarczy rozdrobnić biszkopt i przełożyć go bitą śmietaną, nie zapominajmy, że taki biszkopt należy nasączyć. Ja pomiędzy środkowe warstwy dodałam trochę dżemu :).
Załączę przepis na biszkopt, ale wyjdzie go dużo więcej niż do takich deserków. Proponuje wykonać to przy okazji pieczenia ciasta :).
Składniki na biszkopt:
- 6 jajek (osobno białka i żółtka)
- 150g mąki
- 40g kakao (lub 30g rozpuszczonej gorzkiej czekolady, ostudzonej)
- 140g cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno z odrobiną soli, następnie dodajemy cukier- miksujemy aż masa będzie lśniąca jak w przypadku bezy.
Na sam koniec dodajemy żółtka i jeszcze chwilę miksujemy. Mąkę, proszek i kakao przesiewamy i delikatnie łączymy ją z pianką jajeczną, aby jej nie zniszczyć.Masę wylewamy do wyłożonych papierem do pieczenia i natłuszczonych form, pieczemy w piekarniku 30-40 minut w temp. 170stopni
niedziela, 8 września 2013
Łódeczki a'la pizzerinki - ciasto francuskie
Kolejny jedzenie według mojego pomysłu, bez przepisu, ale z wykorzystaniem tego co było w kuchni. Wyglądało - moim zdaniem - apetycznie, zwlaszcza przed upieczeniem. Po wyjęciu z piekarnika, podałam łodeczki jako przekąskę do wina. Jakie składniki miałam w kuchni? Pewnie te co zwykle, włoskie dodatki :D
Składniki:
- ciasto francuskie
- szpinak mrożony
- pomidorki koktailowe
- oliwki
- parówki
- ser feta
- bazylia
- czosnek
- kabanosy
- śmietana
Wykonanie? Banalne, ja jednak robiąc pierwszy raz nie przemyślałam tego do końca, stąd rożnica w opisie i zdjęciach. Z ciasta należy wyciąć prostokąciki, brzegi zagiąć delikatnie. Na patelni podsmażyć szpinak z odrobiną śmietany. Prostokąciki zapiec w piekarniku, dosłownie 5 minut, by potem nie zrobiło się takie kluchowate ciasto. Na upieczone prostokąciki powinno się wyłożyc szpinak i kolejno poukładać składniki, takie jak pomidorki, oliwki, ser, parówki, ja dodałma też kilka liści świeżej bazylii. Całość można również oprószyć serem żółtym. Podpiekamy całość jakies 10 minut w 180st. Stale monitorując, w miare potrzeb można przypiec dłużej. Polecam jako przekąskę
wtorek, 3 września 2013
Mus Jabłkowy
Kocham przetwory! Ach, każdą ilość warzyw i owoców chętnie przerobię i zamknę w słoiczkach. Nie ma nic przyjemniejszego szarą i morką jesienią lub mroźną i białą zimą niż domowe zapasy z piwnicy. Wieczory są wtedy taki długie, to doskonała możliwość poczuć trochę lata, na przykład przy okazji ciepłej szarlotki. Na robudzenie proponuję świeża chałkę z dżemem. Mniam ! My to lubimy :)
Kolejnym owocem w słoiczku, który można znaleźć w mojej spiżarce są jabłuszka. A dokładniej mus z jabłek. Nie jest za słodki, ani za kwaśny, jest taki w sam raz na poprawę humoru :)
Składniki:
- ilość jabłek jaką posiadamy
- cukier w zależności od naszych potrzeb, mus można próbować w trakcie :)
- odrobina wody, dosłownie trochę na dnie
Jabłka pokroić na ćwiartki. Usunąć gniazda nasienne i skórki, wrzucić do rondla. Dolać wodę, przykryć i zostawić na bardzo małym ogniu. Dusić do miękkości od czasu do czasu mieszając, dodać cukier. Rozgnieść całość praską do ziemniaków. Przełożyć gotowy mus do wypieczonych w piekarniku słoiczków, zakręcić wygotowanymi pokrywkami. Wstawić do piekarnika i pasteryzować lub też zrobić to tradycyjnie w garnku z wodą i ściereczką.
Pozdrawiam, e.jankowska
Żeberka w Coli
Jakiś czas temu naszła mnie ochota na "słodki obiad". Zwykle takich nie jem, nie lubię na przykład pierogów z twarogiem, truskawkami czy czymś podobnym na obiad. Jako każdy inny posiłek ok, choć też nie koniecznie, ale zjem. Wracając jednak do żeberek, zadziałała chyba reklama, ot zobaczyłam w Tv jakiś gotowy pomysł czy coś podobnego. Skusiłam się, znalazłam przepis i zrobiłam.
Składniki:
- 1 kg żeberek
- 1 szklanka keczupu
- 1 szklanka coli
- musztarda dijon
- pieprz, papryka, majeranek, czosnek
- dwie łyżki miodu
"Żeberki" pokroiłam na mniejsze części, najwygodniejsze są porcje z dwoma kostkami. Należy przygotować marynatę, składającą się ze wszystkich składników. Następnie polecałabym rękawy do pieczenia, najłatwiej jest wlać tam marynatę, wrzucić żeberka i przynajmniej godzinę potrzymać to wszytsko w lodówce, Rękawy są o tyle wygodne, że wystarczy je położyć na naczynie żaroodporne lub nawet blaszkę i włożyć do piekarnika. Można również marynatę wpakować do zwykłego worka, tylko nie takiego całkiem cienkiego, wymieszać w nim sos i żeberka, schłodzić i następnie wylać marynatę wraz z żeberkami do naczynia żaroodpornego.
Podobno wyszły super, ja jednak straciłam na nie ochotę zanim zdąrzyły się upiec.
Przyjemnie było je przygotować, jeść wolę żeberka bez miodu i bez coli.
Pozdrawiam, e.jankowska
Subskrybuj:
Posty (Atom)



