Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasteczka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasteczka. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 28 września 2015

Znów mi się upiekło.... bułeczki drożdzowe




Składniki na około 11 drożdżówek:
  • 1/2 kg mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 40g drożdży świeżych lub 20g suchych
  • 1 szklanka mleka
  • 60g drobnego cukru do wypieków
  • 20g cukru z prawdziwą wanilią lub cukru waniliowego
  • 2 żółtka
  • 50g niesolonego masła, roztopionego i przestudzonego
  • około pół słoiczka dżemu 
Na kruszonkę:
  • 1 i 1/2 łyżki roztopionego masła
  • 10 łyżek mąki
  • 4 łyżki cukru
Dodatkowo:
  • 1 białko do posmarowania



Wykonanie:
Mleko podgrzej (powinno być ciepłe, ale nie gorące) i przelej do sporej miseczki. Rozpuść w nim drożdże, dodaj 2 łyżki cukru oraz 4 – 5 łyżek mąki, wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia (u mnie trwało to około 10 minut).
Pozostałą mąkę oraz cukier wymieszaj ze szczyptą soli. Dodaj do nich wyrośniętą mieszankę z drożdżami oraz żółtka i zacznij wyrabiaj, dodając na koniec roztopione masło. W razie potrzeby można podsypać trochę mąką. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i odchodzić od rąk.
Wyrobione ciasto odstaw przykryte czystą ściereczką w ciepłe miejsce na około 30 – 40 minut (powinno podwoić objętość).
Wyrośnięte ciasto wyłóż na oprószony mąką blat, wyrób krótko i podziel na kulki mniej więcej tej samej wielkości (mi wyszło 11 kulek po około 90g). Każdą kulkę rozpłaszcz i nałóż na środek łyżeczkę dżemu. Złącz brzegi ciasta tak, by dżem nie wylewał się ze środka i uformuj ponownie kulę.
Bułeczki ułóż w sporych odstępach na blasze oprószonej mąką i odstaw w ciepłe miejsce do napuszenia na około 20 minut.
W tym czasie przygotuj kruszonkę. Używając widelca, wymieszaj roztopione masło z cukrem. Dodaj mąkę i jeszcze raz wymieszaj, aż powstaną grudki. W razie potrzeby można dodać jeszcze trochę mąki.
Gdy bułeczki wyrosną, każdą posmaruj białkiem i posyp kruszonką.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 25 minut, aż bułeczki się zarumienią, a wbity w środek patyczek będzie suchy po wyjęciu. W razie potrzeby przykryj z wierzchu folią aluminiową, by się nie spiekły.
Smacznego :)




Przepis pochodzi z tego bloga

niedziela, 21 grudnia 2014

Migawka z przygotowań do świąt.

A jak u Was? U mnie za mało czasu, a tyle do zrobienia! Przetrwam te dwa dni i będzie już dobrze :). Chce mi się tych świąt! Bardzo Bardzo na nie czekam. To będą szczesliwe święta. A potem sporo wolnego. Na to też czekam, jestem zmęczona i nie mam czasu na moje pasje... a bez tego jest mi tak... pusto. Chcę świeta i wolne i radośc i spotkania z rodziną! Ach czekam!

Jutro wychodze do pracy o 7 i wracam do domku o 20. Ale dam radę, mam energię. Dużo energii dodają wszytskie szczesliwe chwile. Ostatnio mam ich jakoś więcej. 



Pierniczyłam trochę :).






Wszystkie zdjęcia i pierniki moje!
Przepis nie zmienił się od roku i jest TU - Pierniczki Lebkuchen 




niedziela, 29 grudnia 2013

Cinnamon rolls / Bułeczki cynamonowe




Składniki:
ciasto:
- 200 ml letniego mleka
- 500 g mąki pszennej
- 3 łyżki cukru
- 40 g świeżych drożdży
- 80 g stopionego masła
- 1 żółtko
- szczypta soli

nadzienie:
- 50 g stopionego masła
- 125 g drobnego cukru
- 2 łyżki mielonego cynamonu



Jak je zrobić?

Wsypać mąkę do miski, nastepnie wkruszyć drożdzę, wsypać cukier i zalać niewielką ilością letniego mleka. Całość wyrobić ręcznie. Przykryć ściereczką i odstawić na 10-15 minut. W tym czasie przygotować masę cynamonową, niezwykle trudną :). Ja mieszam masło z cynamonem i imbirem oraz odrobiną przypraw korzennych.
Po upływie tego czasu, dodać szczyptę soli, żółtko, masło i resztę mleka. Ciasto wyrobić aż będzie gładkie i jednolite. Ponownie przykryć na okolo 40 minut w ciepłe miejsce.

Gdy ciasto wyrosło, należy rozwałkować je na prostokąt, posmarować masą cynamonową i
zrolować.  Roladę pokroić w plastry.

Piec przez 15 minut w 200 st.C.





Potrzębuję takiego sprzętu, gdyby ktoś, gdzieś, coś widział proszę dać mi znać :)

sobota, 28 grudnia 2013

Ciastka owsiane


Składniki
  • 140g mąki
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 75g płatków owsianych
  • 125g miękkiego nie solonego masła
  • 75g brązowego cukru
  • 100g cukru pudru
  • 1 duże jajko
  • 75g suszonej żurawiny
  • 50g drobno posiekanych orzechów włoskich
  • 140g płatków białej czekolady lub białej czekolady startej na tarce
W misce zmieszaj mąkę, proszek do pieczenia, płatki owsiane i sól. Zmiksuj masło i cukier  (dwa rodzaje) na gładką masę. Dodaj jajko i wanilię. Połącz obie masy , dodaj delikatnie mieszając białą czekoladę, żurawinę i orzechy. Wstaw ciasto do zamrażalnika na 10−15 minut.
Łyżką uformuj z ciasta małe kulki i ułóż je na papierze do pieczenia. Przyciśnij każdą porcję ciasta widelcem, żeby była płaska.  Piecz w temperaturze 180 C przez 15 minut, aż ciasteczka staną się złociste. Poczekaj, aż ciasteczka wystygną (przez 5 minut), potem delikatnie zdejmij je z blachy.
Przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Przepis nie mój, ale Nigelli, pochodzi z  http://www.nigellalawson.pl/przepisy/bozenarodzenie/ciastka_z_zurawina.php 

piątek, 13 grudnia 2013

Oatmeal cookies / Ciastka owsiane





Ciasteczka owsiane 


  • 150g płatków owsianych górskich
  • 20 g otrębów pszennych
  • 30 g mąki żytniej razowej
  • 15 g mąki pszennej
  • 20 g wiórek kokosowych
  • 70 g rodzynek
  • 30 g suszonej żurawiny
  • 25 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 20 g nasion słonecznika
  • 30 g margaryny śmietankowej
  • 35 g melasy + 30 g cukru
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia










Produkcja ciasteczek owsianych jest równie prosta jak większości muffinów,
wrzucamy wszystko do jednej miski i dokładnie łączymy składniki.


Porcje składników nakładamy łyżką na blachę z papierem do pieczenia, następnie spłaszczamy.

Ciasteczka pieczemy w 190 stopniach przez 10 min, po czym kolejne 3 minuty
przy włączonym termoobiegu.






Trochę świątecznego nastroju.Pogoda nie sprzyja, ciężko poczuć magię zbliżających się Świąt. 










Zwinięty przez dłuższy czas brystol może być trudny do pocięcia. Ja go zawsze prasuję, to tylko papier, nic mu się nie dzieje, przekładam go jednak pergaminem bo lepiej żeby się nie przybrudził. Potem pocięte karnety prasuję jeszcze raz. A tak to wygląda w moim wykonaniu :). 



Dziś piątek 13. wolałam nie wiedziec. 
Wchodzę na bloga a tam też same jedynki i trójki.

 Nowy wpis i nowe kombinacje jedynek i trójek.




poniedziałek, 9 grudnia 2013

Na chłody i smutki ulubionej herbaty przynajmniej dwa kubki! / Batoniki owsiane



Ja zaczynam dzień od kawy, ale dziś wypiję pewnie dzbanek herbaty, a nie tylko dwa kubki. 








Batoniki musli

Składniki:
  • 1 puszka mleka słodzonego skondensowanego (460 ml)
  • 600 g płatków owsianych
  • 100 g pestek słonecznika
  • 100 g dowolnych orzechów lub migdałów 
  • 400 g mieszanych suszonych owoców (morele, śliwki, daktyle, jabłka itp.)
    (u mnie: rodzynki, morele i śliwki)
  • szczypta soli
  • 100 g miodu
  • 1/2 małego słoika konfitury morelowej


Wykonanie:
Lekko podgrzewamy skondensowane mleko. W dużej misce mieszamy płatki owsiane, pestki słonecznika, posiekane orzechy, suszone owoce i sól. Dodajemy ciepłe mleko, miód i konfiturę, mieszając.
Rozsmarowujemy masę na wyłożonej papierem do pieczenia blasze na grubość 1-1,5 cm. Pieczemy przez 30 min. w temp. 180 st. na zloty kolor.
Kiedy przestygnie, kroimy na batoniki.








wtorek, 26 listopada 2013

Coconut Macaroons / Kokosanki

Krótko. Trochę szukam pracy. ale tylko trochę, kończę jeszcze wcześniejsze projekty i nie jestem dostępna od zaraz.
Jutro mam 3 rozmowy kwalifikacyjne. Raczej po rozmowie telefonicznej nie jestem do końca zainteresowana, ale mam jutro trochę czasu to pójdę, to może być przydatne doświadczenie.






Składniki na 14 dużych kokosanek:
  • 2 jajka
  • 140 g cukru pudru
  • 200 g wiórek kokosowych
Białka ubić na sztywno, na koniec ubijania dodać cukier, żółtka i dalej ubijać. Wsypać wiórki kokosowe i wymieszać. Na natłuszczoną blachę wykładać łyżką masę kokosową (można też np. lepić z niej kule, ja wykładałam gałkownicą do lodów).

Piec ok. 15 minut w temperaturze 180'C. Do momentu aż nabiorą złotawego koloru. 
Po upieczeniu można polać czekoladą.




Ja do cukru pudru dodałam jeszcze łyżkę maki ziemniaczanej i szczyptę soli (sól wyciąga wilgoć). 
Ja układałam małą łyżeczką i na koniec zwilżonymi rękami formowałam ciasteczka.







piątek, 13 września 2013

Chocolate cake with cream mousse / Deser Czekoladowy


Zwykle jak piekę biszkopt robię więcej, tu piekłam biszkopt na ciasto i trochę z tego wykorzystałam do takich deserków. Są super proste i super smaczne.
Wystarczy rozdrobnić biszkopt i przełożyć go bitą śmietaną, nie zapominajmy, że taki biszkopt należy nasączyć. Ja pomiędzy środkowe warstwy dodałam trochę dżemu :).

Załączę przepis na biszkopt, ale wyjdzie go dużo więcej niż do takich deserków. Proponuje wykonać to przy okazji pieczenia ciasta :).



Składniki na biszkopt:
  • 6 jajek (osobno białka i żółtka)
  • 150g mąki
  • 40g kakao (lub 30g rozpuszczonej gorzkiej czekolady, ostudzonej)
  • 140g cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno z odrobiną soli, następnie dodajemy cukier- miksujemy aż masa będzie lśniąca jak w przypadku bezy.
Na sam koniec dodajemy żółtka i jeszcze chwilę miksujemy.  Mąkę, proszek i kakao przesiewamy i delikatnie łączymy ją z pianką jajeczną, aby jej nie zniszczyć.Masę wylewamy do wyłożonych papierem do pieczenia i natłuszczonych formpieczemy w piekarniku 30-40 minut w temp. 170stopni 
(po tym czasie biszkopt już nie opadnie więc możecie sprawdzić patyczkiem czy jest w środku upieczony).


A już niedlugo... babeczki różne różniaste babeczki!

sobota, 10 sierpnia 2013

Dietetic biscuits / Ciasteczka ditetyczne



 Nadają się idealnie dla osób na diecie, osobom nieograniczającym kalorii proponuję podawać z dżemem lub polane czekoladą. 

Składniki:
- 250g płatków owsianych
- 70g żurawiny
- 1 łyżka masła
- 150ml wody 
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli

Sposób przygotowania:

Orzechy rozgniatamy lub mielimy. Płatki owsiane mielimy na drobno, żurawinę (lub chociaż rodzynki albo suszone śliwki) kroimy drobniutko. Masło wrzucamy do wody i roztapiamy w garnku. Łączymy z płatkami i żurawiną. Dodajemy sodę i sól. Wszystko dokładnie mieszamy i łyżeczką wykładamy na papier do pieczenia. Formujemy wielkość ciasteczek jakie chcemy mieć finalnie, bo one już nie urosną. Pieczemy ok 19 minut w 180 st. z termoobiegiem.


 Nadają się idealnie dla osób na diecie, osobom nieograniczającym kalorii proponuję podawać z dżemem lub polane czekoladą. 



LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.