Pokazywanie postów oznaczonych etykietą food diary. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą food diary. Pokaż wszystkie posty

piątek, 10 kwietnia 2015

Sernik na spodzie czekoladowym






Składniki na ciasto:



  • 2 ½ szklanki mąki
  • 100 g gorzkiej czekolady, połamanej na drobne kawałki
  • ¾ kostki margaryny - stopić
  • ¾ szklanki cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki kakao
  • 2 żółtka


Przygotowanie:


  1. Wszystkie składniki razem wyrobić tak jak kruszonkę, którą jednak da się uformować ręką lub zagnieść wszystko na stolnicy, na początku siekając suche składniki z masłem. Ciasto owinąć folią, włożyć do lodówki. 



Masa serowa:

  • 750 g sera twarogowego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie
  • 3 jajka
  • 2 białka
  • 1 szklanka śmietany kremówki 30%
  • 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 szklanka drobinek czekoladowych (chocolate chips), gorzkich lub mlecznych (około 150 g)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.


Przygotowanie:


  1. W misie miksera utrzeć ser z jajkami i białkami; dodawać cukier, dalej ucierając. Wlać śmietanę kremówkę, pastę waniliową lub ekstrakt z wanilii. Zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej - napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.  
  2.  Masę serową wylać na upieczony spód brownies (może być ciepły). Wyrównać.
  3. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130ºC i piec około 1,5 godziny, bez termoobiegu, w kąpieli wodnej**, do momentu, gdy powierzchnia sernika będzie ścięta (dotykając sernik patyczkiem).* 
  4. Wyjąć, przełożyć na kratkę, wystudzić. Schłodzić w lodówce przez minimum 3 godziny lub najlepiej przez całą noc.

* nowa metoda pieczenia serników polecana przez Dana Leparda; sernik pieczemy w niższej temperaturze, dłużej, dzięki temu serniki nie pękają. Warto wypróbować!
** sernik pieczemy w kąpieli wodnej lub umieszczając poziom niżej w piekarniku żaroodporne naczynie z wrzącą wodą; przed pieczeniem sernika w kąpieli wodnej formę należy dwukrotnie uszczelnić folią aluminiową owijając ją od zewnątrz



Polewa czekoladowa:

  • 50 g czekolady mlecznej, połamanej na drobne kawałki
  • 50 g czekolady gorzkiej, połamanej na drobne kawałki
  • 40 g masła

Przygotowanie:


  1. Czekolady i masło  roztopić w kąpieli wodnej, mieszając od czasu do czasu. Kiedy składniki się połączą, zdjąć miseczkę znad pary, od razu polać zimny sernik (polewa szybciej zastygnie na zimnym serniku).
  2.  Smacznego! 

Przepis częsciowo pochodzi z bloga Moje Wypieki


czwartek, 9 kwietnia 2015

Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami


Szybkie, proste i smaczne danie. Moja opcja jedzenia do pracy.



Składniki

    • makaron żytni
    • 4-6 suszonych pomidorów z oleju
    • 8-10 kulek mrożonego szpinaku
    • 100 ml śmietany słodkiej 12%
    • sól, pieprz, gałka muszkatołowa
    • 2 ząbki czosnku
    • pół cebulki

Przygotowanie


  1. Szpinak wyjąć z zamrażalnika do miseczki, aby się rozmroził. 
  2.  Pomidory pokroić w niezbyt drobną kostkę. Cebulę obrac pokroic w drobną kosteczkę i zeszklic na patelni. Zdjąc z patelni i odłozyc na później.
  3. Zagotować wodę na makaron.
  4.  Szpinak wrzucić na patelnię, dodać (intensywnie mieszając) śmietanę, sól, pieprz i czosnek przepuszczony przez praskę, podsmażoną cebulkę i pomidory.
  5.  Ugotować makaron al dente, podawać z gorącym sosem szpinakowy
  6.    Smacznego!


piątek, 20 marca 2015

Krewetki z czarnym ryżem




Składniki


  • ok 20szt. krewetek
  • czarny ryż
  • czosnek
  • natka pietruszki
  • ostra papryczka chilli
  • kilka kropli soku z cytryny
  • odrobina sezamu
  • dwie garści rukoli

Przygotowanie


  1. Ryż gotujemy przez 20 minut w wodzie. Do gotowania możemy dodać pancerzyki/ogonki od krewetek.
  2.  Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy i przesmażamy na niej ząbek czosnku,  oraz posiekany kawałek ostrej papryczki i drobno pokrojone suszone pomidory. Dodajemy krewetki (ok 20 sztuk).
  3. Podlewamy je niewielką ilością białego wina, odparowujemy.
  4.  Przesmażamy przez chwilę, dodajemy odcedzony czarny ryż. Mieszamy
  5.  Doprawiamy do smaku solą. Dodajemy posiekaną pietruszkę, szczypiorek oraz trochę soku z cytryny.
  6.   Na talerzu układamy umytą rukolę i na to ryż z krewetkami! Posypujemy sezamem. Smacznego!





środa, 11 lutego 2015

Leczo wegetariańskie

Leczo, czy też gulasz, po prostu warzywa w sosie z pomidorów.



Składniki


  • 2 duże papryki (mogą być w różnych kolorach), 
  • 4 dojrzałe pomidory, 
  • 2 średnie cebule, 
  • 1 łyżka oleju lub lepiej masła klarowanego 
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku, 
  • ostra papryka w proszku – wg uznania, 
  • sól i pieprz
  • cukinia

Przygotowanie


  1. Cebulę pokroic w piórka (półksiężyce). Papryki oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w plasterki
  2. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać i pokroić w kostkę. 
  3. W rondlu rozgrzać olej, wrzucić cebulę, zeszklic od czasu do czasu mieszając. Kiedy się zrumieni, wsypać słodką paprykę w proszku, podsmażać jeszcze przez moment, aby papryka stała się bardziej aromatyczna.
  4. Dodać pokrojone pomidory i chwilę dusic - zredukowac płyny.  Następnie dodać pokrojoną świeżą paprykę i cukinię (pokrojoną w plasterki), podlać odrobiną wody i dusić pod przykryciem 10 minut. 
  5.  Doprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Dusić jeszcze przez 15 minut. 
  6.  Ja podałam sobie to danie z kaszą jaglaną. Smacznego!









Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.

niedziela, 8 lutego 2015

Ciastka owsiane. Super fit.

Mój  hit ostatniego miesiąca -  trzy składnikowe ciasteczka owsiane. 




Składniki:

  • 50g płatków owsianych (drobnych)
  • 1 dojrzały banan (im bardziej dojrzały, tym słodsze będą ciasteczka)
  • 50g żurawiny suszonej


Przygotowanie:


  1. Rozgnieść banana w misce (obranego oczywiście!). Wsypać do miski żurawinę z płatkami owsianymi. Wymieszać.
  2. Piekarnik nagrzać do 180°C (grzałka góra-dół). Blachę do pieczenia wyłożyć papierem.
    Nakładać łyżką mieszankę bananową, formując okrągłe kształty. Wyrównać górę. Moje ciasteczka były wysokie na około 5 mm.
  3. Piec na złoty kolor około 8-12 minut (w zależności od grubości ciasteczek). Ostudzić na kratce.

Ciasteczka owsiane przechowywane w szczelnym pojemniku zachowają świeżość przez ok. tydzień.





Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.



Na moim blogu już kilka razy pisałam o ciastkach owsianych bo bardzo je lubię i chętnie próbuję nowe przepisy.Dzisiejszy przepis jest najlepszy, ale zapraszam do zapoznania się z poprzednimi.


1Oatmeal cookies 





2. Dietetic biscuits 





3. Ciasta owsiane 





Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.




niedziela, 25 stycznia 2015

Czerwona fasola w pomidorowej salsie,

czyli mój mężczyzna w kuchni.


Od początku roku jestem też na diecie,a raczej zaczęłam się zdrowo odzywiac.Modne jest teraz nie miec postanowien noworocznych. Ja jednak na przekór mam postanowienia i będę się bardzo starała zeby ten rok był jednym z najlepszych, pierwszym, tym, który zapoczątkuje moje nowe, lepsze życie!
Zbieram dokladnie zdjęcia i porządkuje jadłospis. Czuję się znakomicie, mam dużo energii i humoru. W wielkim skrócie: nie jem cukru ani soli, oograniczylam mięso i alkohol do minimum. Ćwiczę i jakos mam na wszystko ochotę i siłę! Polecam każdemu. 
Na urodziny dostałam sporo rewelacyjnych książek, przeczytałam też wiele wartościowych artykułów. Chętnie się tym wszystkim podzielę. Oto zapowiedz, moj pamiętnik zdrowego żywienia.




Danie to wprowadza nowy dział na blogu: Men's Kitchen. Czyli gotowanie według mojego Kamila. Uwielbiam jak przygotowuje dla nas posiłki. A on gotowanie lubi nie mniej niż ja ( i mam nadzieję, że nie mniej niż mnie;)). Zapraszam!


Czerwona fasola z pomidorową salsą.


Składniki:

  • 7 średnich pomidorów
  • 1 duża cebula
  • 1 żółta papryka
  • 8 pieczarek
  • fasola czerwona
  • 5 ząbków czosnku
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • 200 ml passaty pomidorowej
  • oregano
  • majeranek
  • pół papryczki chilli
  • sól, pieprz



Przygotowanie

  1. Nacięte pomidory zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut.
  2. W tym czasie kroimy cebule i czosnek w drobną kostkę, solimy i odstawiamy.
  3. Obieramy pomidory i wydłubujemy z nich cały miąższ, po czym kroimy w kostkę.
  4. Rozgrzewamy oliwę w rondelku, dodajemy czosnek, po chwili wrzucamy też cebulę i czekamy aż całość się ładnie przyrumieni.
  5. Do rondlka dodajemy pomidory, sporo soli, dużo świeżo zmielonego pieprzu oraz 3 łyżki oregano i całość zostawiamy na lekkim oginiu pod przykryciem aż pomidory się rozgotują. (ok. 30 min.)
  6. W międzyczasie kroimy paprykę zółtą w paski i pieczarki w grubą kostkę, które następnie smażymy w głębokiej patelni przez kilka minut na oliwie z dodatkiem papryczki chilli. Jak pieczarki nabiorą ładnego brązowego koloru podlewamy wszystko klikoma łyżkami "zawiesiny" z pomidorów z rondelka, dodajemy 3 łyżki majeranku, trochę pieprzu, soli i całość dusimy na wolnym ogniu.
  7. Jeżeli pomidory z rondelka są miekkie (przypomiją sos) tak jak papryka z pieczarkami to przelewamy je do głębokiej patelni, dodajemy fasolę (bez zalewy) i passatę.
  8. Całość gotujemy na wolnym ogniu do lekkiego odparowania.


Danie dla 4 osób.

Przepis i wykonanie: by my K.

Zdjęcie słabe bo danie pyszne i strasznie szybko znikało, zdążyłam tylko 'cyknąc fotkę komórką' :(.












LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.