Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przetwory. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przetwory. Pokaż wszystkie posty

sobota, 5 września 2015

Racuchy bez drożdzy



Składniki dla 2 osób:
  • 2 jajka
  • 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
  • 5 czubatych łyżek mąki
  • 5 łyżek oleju
  • 10 łyżek mleka (ok. 100ml)
  • duża szczypta proszku do pieczenia
  • 1 duże jabłko
  • olej do smażenia


Przygotowanie:
  1. Ubić jajka z cukrem. Dodać mąkę i proszek do pieczenia. Wlać mleko i olej. Wymieszać na gładkie dość gęste ciasto.
  2. Przekroić jabłko na cztery części. Obrać i wydrążyć gniazdo nasienne a następnie  pokroić w plasterki. Dodać do ciasta i wymieszać. 
  3. Rozgrzać na patelni olej. Kłaść łyżką porcję ciasta z jabłkami i smażyć na jasnozłoty kolor z obu stron. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Najlepiej smakują od razu z patelni.



Muszę się też pochwalic co dostalismy na ostatniej imprezie rodzinnej. Słoiczki z domowymi przetworami! Mniam, uwielbiam! :)


wtorek, 3 czerwca 2014

Oliwa smakowa - zrób to sam.


Tłuszcze są nośnikiem witamin i są potrzebne do ich wchłaniania, są źródłem energii i zawierają tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W dodatku są nośnikiem smaku!
Jest wiele dań, które proszą o oliwę. 



Jak zrobic smakową oliwę/ olej?

  • Zasusz ulubione zioła.
  • Wlej oliwę do rondelka i wrzuć  tam zasuszone zioła.
  •  Podgrzewaj na małym ogniu do momentu pojawienia się bąbelków na dnie (olej ma być dobrze ciepły ale nie wolno doprowadzić go do wrzenia!) a następnie wyłącz ogień i odstaw na około 30 minut. 
  • Po tym czasie przelej do wybranego przez siebie naczynia - najlepiej szklanego, bo chyba nie każdy plastik służu oliwie. 





Umiesz już zrobic oliwę ziołową, teraz pora na inne smaki.....
Jest też drugi sposób - na zimno.

wtorek, 22 października 2013

Piwnica z potworami / Mus jabłkowy

Jesień, uwielbiam.
Kolory zachwycają.
Wzrusza mnie taka pogoda, doskonale oddziałuje na moje poczucie piękna :)






Mus jabłkowy na zimę, na kanapkę lub do szarlotki.



SKŁADNIKI:
  • dowolna ilość jabłek
  • cukier wg uznania
  • dowolne dodatki np. cynamon ( u mnie bez dodatków)

Jabłka obieramy kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka, dodajemy taka ilość cukru jaka nam odpowiada. Dusimy pod przykryciem około 30-40 minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec zgniatamy je tłuczkiem do ziemniaków, aż będą miały konsystencję musu. Zdejmujemy z ognia gdy dżem będzie na tyle gęsty, że będzie odstawał od ścianek garnka. 
Następnie przekładamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy około 20-25 minut.
Po pasteryzacji odstawiamy je do góry dnem do wystygnięcia.





 Jest i piwnica z przetworami :)


Moje zbiory. Bo robić przetwory bardzo lubię, to kolejna forma odprężenia.






Prawie na koniec zapraszam do odwiedzenia tej strony:


A na koniec grzybek :)







wtorek, 1 października 2013

Dary jesieni

Ach, długo mnie nie było, ale już jestem. Przyszła jesień, robi się cieplej, no cieplej cieplej, kolorystycznie oczywiście, drzewa robią się czerwone to złote to żółte... Pięknie jest uwielbiam tę kolorystykę.

Były grzyby, były potrawy z grzybków. Uwielbiam! Na świeżo i zimą ze słoiczka :)









A czy coś było gotowane? A było! Była kolacja u Natusi. 
Zachwyciłam się przygotowaną przez gospodynię zupą porową. Niby prosta, ale baaardzo smaczna :). Polecam !




I piękno lasu, nie najlepiej utrwalone :)







Ciepło pozdrawiam, e.jankowska

wtorek, 3 września 2013

Mus Jabłkowy




Kocham przetwory! Ach, każdą ilość warzyw i owoców chętnie przerobię i zamknę w słoiczkach. Nie ma nic przyjemniejszego szarą i morką jesienią lub mroźną i białą zimą niż domowe zapasy z piwnicy. Wieczory są wtedy taki długie, to doskonała możliwość poczuć trochę lata, na przykład przy okazji ciepłej szarlotki. Na robudzenie proponuję świeża chałkę z dżemem. Mniam ! My to lubimy :)

Kolejnym owocem w słoiczku, który można znaleźć w mojej spiżarce są jabłuszka. A dokładniej mus z jabłek. Nie jest za słodki, ani za kwaśny, jest taki w sam raz na poprawę humoru :)

Składniki:
  • ilość jabłek jaką posiadamy
  • cukier w zależności od naszych potrzeb, mus można próbować w trakcie :)
  • odrobina wody, dosłownie trochę na dnie


Jabłka pokroić na ćwiartki. Usunąć gniazda nasienne i skórki, wrzucić do rondla. Dolać wodę, przykryć i zostawić na bardzo małym ogniu. Dusić do miękkości od czasu do czasu mieszając, dodać cukier. Rozgnieść całość praską do ziemniaków. Przełożyć gotowy mus do wypieczonych w piekarniku słoiczków, zakręcić wygotowanymi pokrywkami. Wstawić do piekarnika i pasteryzować lub też zrobić to tradycyjnie w garnku z wodą i ściereczką.

Pozdrawiam, e.jankowska











poniedziałek, 2 września 2013

Dzem poziomkowy


Dzem poziomkowy, ale bez proporcji, bo ich nie znam. Zwykle gotuje na oko, a w zasadzie na zapach, tak wącham potrawy i wiem czy są już ok, czy przyrawione są odpowiednio. Nie lubię próbować w trakcie ;).

  • poziomki, tak z 0,5 kg
  • cukier, nie za dużo
  • garnek :)
Wsypałam poziomki do garnuszka, chwilę gotowałam, dopiero potem należy dodać cukier. Ważne jest zawsze by przetworów owocowych nie gotować za długo jeśli chcemy by zostały w nich witaminki :). Gorący dzem nalezy wpakować do sloiczka, zakręcić i spasteryzować, albo gotując jakieś 5minut w gorącej wodzie (woda odrobinę poniżej nakrętki), albo w piekarniku. Dokładne rady na pewno są gdzieś w internecie, ale nie u mnie, bo ja to robię "na wyczucie". :)

Pozdrawiam, Edyśka.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.