Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dieta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dieta. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 9 kwietnia 2015

Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami


Szybkie, proste i smaczne danie. Moja opcja jedzenia do pracy.



Składniki

    • makaron żytni
    • 4-6 suszonych pomidorów z oleju
    • 8-10 kulek mrożonego szpinaku
    • 100 ml śmietany słodkiej 12%
    • sól, pieprz, gałka muszkatołowa
    • 2 ząbki czosnku
    • pół cebulki

Przygotowanie


  1. Szpinak wyjąć z zamrażalnika do miseczki, aby się rozmroził. 
  2.  Pomidory pokroić w niezbyt drobną kostkę. Cebulę obrac pokroic w drobną kosteczkę i zeszklic na patelni. Zdjąc z patelni i odłozyc na później.
  3. Zagotować wodę na makaron.
  4.  Szpinak wrzucić na patelnię, dodać (intensywnie mieszając) śmietanę, sól, pieprz i czosnek przepuszczony przez praskę, podsmażoną cebulkę i pomidory.
  5.  Ugotować makaron al dente, podawać z gorącym sosem szpinakowy
  6.    Smacznego!


piątek, 20 marca 2015

Krewetki z czarnym ryżem




Składniki


  • ok 20szt. krewetek
  • czarny ryż
  • czosnek
  • natka pietruszki
  • ostra papryczka chilli
  • kilka kropli soku z cytryny
  • odrobina sezamu
  • dwie garści rukoli

Przygotowanie


  1. Ryż gotujemy przez 20 minut w wodzie. Do gotowania możemy dodać pancerzyki/ogonki od krewetek.
  2.  Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy i przesmażamy na niej ząbek czosnku,  oraz posiekany kawałek ostrej papryczki i drobno pokrojone suszone pomidory. Dodajemy krewetki (ok 20 sztuk).
  3. Podlewamy je niewielką ilością białego wina, odparowujemy.
  4.  Przesmażamy przez chwilę, dodajemy odcedzony czarny ryż. Mieszamy
  5.  Doprawiamy do smaku solą. Dodajemy posiekaną pietruszkę, szczypiorek oraz trochę soku z cytryny.
  6.   Na talerzu układamy umytą rukolę i na to ryż z krewetkami! Posypujemy sezamem. Smacznego!





środa, 11 lutego 2015

Leczo wegetariańskie

Leczo, czy też gulasz, po prostu warzywa w sosie z pomidorów.



Składniki


  • 2 duże papryki (mogą być w różnych kolorach), 
  • 4 dojrzałe pomidory, 
  • 2 średnie cebule, 
  • 1 łyżka oleju lub lepiej masła klarowanego 
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku, 
  • ostra papryka w proszku – wg uznania, 
  • sól i pieprz
  • cukinia

Przygotowanie


  1. Cebulę pokroic w piórka (półksiężyce). Papryki oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w plasterki
  2. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać i pokroić w kostkę. 
  3. W rondlu rozgrzać olej, wrzucić cebulę, zeszklic od czasu do czasu mieszając. Kiedy się zrumieni, wsypać słodką paprykę w proszku, podsmażać jeszcze przez moment, aby papryka stała się bardziej aromatyczna.
  4. Dodać pokrojone pomidory i chwilę dusic - zredukowac płyny.  Następnie dodać pokrojoną świeżą paprykę i cukinię (pokrojoną w plasterki), podlać odrobiną wody i dusić pod przykryciem 10 minut. 
  5.  Doprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Dusić jeszcze przez 15 minut. 
  6.  Ja podałam sobie to danie z kaszą jaglaną. Smacznego!









Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.

niedziela, 8 lutego 2015

Ciastka owsiane. Super fit.

Mój  hit ostatniego miesiąca -  trzy składnikowe ciasteczka owsiane. 




Składniki:

  • 50g płatków owsianych (drobnych)
  • 1 dojrzały banan (im bardziej dojrzały, tym słodsze będą ciasteczka)
  • 50g żurawiny suszonej


Przygotowanie:


  1. Rozgnieść banana w misce (obranego oczywiście!). Wsypać do miski żurawinę z płatkami owsianymi. Wymieszać.
  2. Piekarnik nagrzać do 180°C (grzałka góra-dół). Blachę do pieczenia wyłożyć papierem.
    Nakładać łyżką mieszankę bananową, formując okrągłe kształty. Wyrównać górę. Moje ciasteczka były wysokie na około 5 mm.
  3. Piec na złoty kolor około 8-12 minut (w zależności od grubości ciasteczek). Ostudzić na kratce.

Ciasteczka owsiane przechowywane w szczelnym pojemniku zachowają świeżość przez ok. tydzień.





Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.



Na moim blogu już kilka razy pisałam o ciastkach owsianych bo bardzo je lubię i chętnie próbuję nowe przepisy.Dzisiejszy przepis jest najlepszy, ale zapraszam do zapoznania się z poprzednimi.


1Oatmeal cookies 





2. Dietetic biscuits 





3. Ciasta owsiane 





Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.




środa, 4 lutego 2015

Chleb czystoziarnisty - bez mąki!



Dziś chleb ze zbóż i orzechów, ale bezmączny!


Za wcześnie wyrokować, czy "chleb zmieniający życie" - THE LIFE-CHANGING LOAF OF BREAD faktycznie zmieni moje życie, ale przynajmniej  takiego określenia użyła autorka do jego opisania.

Chleb bez mąki - składniki:

nieco zmodyfikowany przepis pochodzi ze strony  My New Root's  oraz Madame Edith.
  • 135 g szklanka ziaren słonecznika (ok. 1 szklanki)
  • 90 g ziaren siemienia lnianego (ok. 1/2 szklanki)
  • 65 g migdałów / orzechów laskowych lub miks tych dwóch  (ok. 1/2 szklanki)
  • 145 g certyfikowanych, bezglutenowych płatków owsianych  (ok. 1,5 szklanki)
  • 4 płaskie łyżki sproszkowanej babki płesznik*
  • garść orzechów włoskich
  • garść ziaren dyni
  • 1 łyżeczka drobno mielonej morskiej soli
  • 1 łyżka syropu klonowego (można zastąpić miodem)
  • 3 łyżki roztopionego klarowanego masła (można użyć tłuszcz kokosowy)
  • 350 ml wody


Przygotowanie:



  1.  Formę smarujemy masłem. Wsypujemy wszystkie orzechy i nasiona. Dodajemy sproszkowaną babkę płesznik oraz płatki owsiane.Dokładnie mieszamy.
  2. W osobnym naczyniu mieszamy wodę, roztopione masło klarowane oraz syrop klonowy. Wlewamy do formy. Dokładnie mieszamy. Ubijamy bochenek. Zostawiamy na co najmniej 2h lub na całą noc. (Mój odstał 2h).
  3. Potem pieczemy w temperaturze 160 stopni C (z termoobiegiem) lub 180 stopni C (bez tej funkcji) przez 20 minut. Następnie wyciągamy chleb z formy i pieczemy kolejne 40 minut ułożony na kratce. (Nie zrobiłam tak, piekłam w formie).  Po wyciągnięciu chleb musi całkowicie ostygnąć, inaczej będzie się bardzo kruszył podczas krojenia.

* Sproszkowana babka jest dostępna w każdej aptece. Wystarczy poprosić o babkę płesznik w torebkach lub środek z błonnikiem pokarmowym, w którym będzie podstawowym składnikiem - w swojej aptece znalazłam preparat "Colon C", który ma w składzie tylko sproszkowaną babkę i probiotyk.






Przypominam o Rozdaniu u mnie klik.


niedziela, 25 stycznia 2015

Czerwona fasola w pomidorowej salsie,

czyli mój mężczyzna w kuchni.


Od początku roku jestem też na diecie,a raczej zaczęłam się zdrowo odzywiac.Modne jest teraz nie miec postanowien noworocznych. Ja jednak na przekór mam postanowienia i będę się bardzo starała zeby ten rok był jednym z najlepszych, pierwszym, tym, który zapoczątkuje moje nowe, lepsze życie!
Zbieram dokladnie zdjęcia i porządkuje jadłospis. Czuję się znakomicie, mam dużo energii i humoru. W wielkim skrócie: nie jem cukru ani soli, oograniczylam mięso i alkohol do minimum. Ćwiczę i jakos mam na wszystko ochotę i siłę! Polecam każdemu. 
Na urodziny dostałam sporo rewelacyjnych książek, przeczytałam też wiele wartościowych artykułów. Chętnie się tym wszystkim podzielę. Oto zapowiedz, moj pamiętnik zdrowego żywienia.




Danie to wprowadza nowy dział na blogu: Men's Kitchen. Czyli gotowanie według mojego Kamila. Uwielbiam jak przygotowuje dla nas posiłki. A on gotowanie lubi nie mniej niż ja ( i mam nadzieję, że nie mniej niż mnie;)). Zapraszam!


Czerwona fasola z pomidorową salsą.


Składniki:

  • 7 średnich pomidorów
  • 1 duża cebula
  • 1 żółta papryka
  • 8 pieczarek
  • fasola czerwona
  • 5 ząbków czosnku
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • 200 ml passaty pomidorowej
  • oregano
  • majeranek
  • pół papryczki chilli
  • sól, pieprz



Przygotowanie

  1. Nacięte pomidory zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut.
  2. W tym czasie kroimy cebule i czosnek w drobną kostkę, solimy i odstawiamy.
  3. Obieramy pomidory i wydłubujemy z nich cały miąższ, po czym kroimy w kostkę.
  4. Rozgrzewamy oliwę w rondelku, dodajemy czosnek, po chwili wrzucamy też cebulę i czekamy aż całość się ładnie przyrumieni.
  5. Do rondlka dodajemy pomidory, sporo soli, dużo świeżo zmielonego pieprzu oraz 3 łyżki oregano i całość zostawiamy na lekkim oginiu pod przykryciem aż pomidory się rozgotują. (ok. 30 min.)
  6. W międzyczasie kroimy paprykę zółtą w paski i pieczarki w grubą kostkę, które następnie smażymy w głębokiej patelni przez kilka minut na oliwie z dodatkiem papryczki chilli. Jak pieczarki nabiorą ładnego brązowego koloru podlewamy wszystko klikoma łyżkami "zawiesiny" z pomidorów z rondelka, dodajemy 3 łyżki majeranku, trochę pieprzu, soli i całość dusimy na wolnym ogniu.
  7. Jeżeli pomidory z rondelka są miekkie (przypomiją sos) tak jak papryka z pieczarkami to przelewamy je do głębokiej patelni, dodajemy fasolę (bez zalewy) i passatę.
  8. Całość gotujemy na wolnym ogniu do lekkiego odparowania.


Danie dla 4 osób.

Przepis i wykonanie: by my K.

Zdjęcie słabe bo danie pyszne i strasznie szybko znikało, zdążyłam tylko 'cyknąc fotkę komórką' :(.












środa, 21 stycznia 2015

Kaszotto buraczane

Składniki

  • 100 g kaszy pęczak
  • 1 burak (ok 250 g) ugotowany lub upieczony
  • 1 czerwona cebula +odrobina oliwy do podsmażenia
  • pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
  • 1 1/2 bulionu
  • pół czerwonej papryki
  • pomidor bez skórki
  • pół ząbka czosnku
  • natka pietruszki lub kiełki
  • liść laurowy, ziele angielskie
  • sól, pieprz

Przygotowanie

  1.  Do garnka wlewamy bulion i wsypujemy kaszę.  Na patelni obok podsmażamy posiekaną cebulę.  Podsmażoną cebulkę, pokrojoną paprykę i pokrojonego buraka, ziele angielskie, liśc laurowy, sól, pieprz dodajemy do kaszy.
  2. Wlewamy wino i gotujemy mieszając. Wino i bulion maja się redukowac (kasza ma wchłonąc nadmiar płynów).
  3. Kiedy kasza i buraki są już miękkie dodajemy masło, mieszamy i przekładamy na talerze.  Posypujemy natką lub kiełkami.
Inspiracją był dla mnie barszcz ukraiński i polecam zmierzam do osiągnięcia takiego smaku.






poniedziałek, 19 stycznia 2015

Pasztet z soczewicy z pieczarkami









Składniki

  • 1½ szklanki soczewicy czerwonej
  • 100 g selera (bulwa)
  • 220 g marchewki
  • 1 średni ziemniak
  • 3 duże pieczarki (ok. 150g)
  • 3 szalotki
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 2–3 ząbki czosnku
  • 2 jajka
  • duża garść posiekanej kolendry
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie

  1. Soczewicę płuczemy, aż woda będzie klarowna, przekładamy do garnka. Dodajemy ziele angielskie i liść laurowy, zalewamy wodą i gotujemy aż będzie miękka. Odcedzamy na sicie.
  2. Seler, marchew i ziemniaka obieramy, kroimy na kawałki. Szalotkę obieramy i razem warzywa gotujemy na parze do miękkości.
  3. Pieczarki ścieramy na grubych oczkach (można też pokroić w drobną kostkę) i przesmażamy na 2 łyżkach oliwy. Doprawiamy lekko solą i pieprzem.
  4. Gdy soczewica (wyjmujemy liść laurowy i ziele angielskie) i warzywa trochę przestygną miksujemy je na gładka masę, przekładamy do miski.
  5. Dodajemy do masy: starty drobno czosnek, dwa żółtka, posiekaną kolendrę, miękkie masło, pozostałą oliwę oraz przesmażone pieczarki. Doprawiamy solą i pieprzem. Osobno ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy je do pasztetu. Mieszamy delikatnie łyżką. Przekładamy do wysmarowanej masłem i posypanej bułką, formy keksowej (długość 30cm).
  6. Pieczemy ok. 40–45 minut w temperaturze 175°C. Wyjmujemy gdy lekko przestygnie. Pasztet kroimy całkowicie wystudzony, najlepiej gdy schłodzi się w lodówce. Smacznego!


Użyłam przepisu z tej strony Jest dobry, nie zmieniałam go wcale.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.