środa, 21 stycznia 2015

Kaszotto buraczane

Składniki

  • 100 g kaszy pęczak
  • 1 burak (ok 250 g) ugotowany lub upieczony
  • 1 czerwona cebula +odrobina oliwy do podsmażenia
  • pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
  • 1 1/2 bulionu
  • pół czerwonej papryki
  • pomidor bez skórki
  • pół ząbka czosnku
  • natka pietruszki lub kiełki
  • liść laurowy, ziele angielskie
  • sól, pieprz

Przygotowanie

  1.  Do garnka wlewamy bulion i wsypujemy kaszę.  Na patelni obok podsmażamy posiekaną cebulę.  Podsmażoną cebulkę, pokrojoną paprykę i pokrojonego buraka, ziele angielskie, liśc laurowy, sól, pieprz dodajemy do kaszy.
  2. Wlewamy wino i gotujemy mieszając. Wino i bulion maja się redukowac (kasza ma wchłonąc nadmiar płynów).
  3. Kiedy kasza i buraki są już miękkie dodajemy masło, mieszamy i przekładamy na talerze.  Posypujemy natką lub kiełkami.
Inspiracją był dla mnie barszcz ukraiński i polecam zmierzam do osiągnięcia takiego smaku.






poniedziałek, 19 stycznia 2015

Pasztet z soczewicy z pieczarkami









Składniki

  • 1½ szklanki soczewicy czerwonej
  • 100 g selera (bulwa)
  • 220 g marchewki
  • 1 średni ziemniak
  • 3 duże pieczarki (ok. 150g)
  • 3 szalotki
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 2–3 ząbki czosnku
  • 2 jajka
  • duża garść posiekanej kolendry
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie

  1. Soczewicę płuczemy, aż woda będzie klarowna, przekładamy do garnka. Dodajemy ziele angielskie i liść laurowy, zalewamy wodą i gotujemy aż będzie miękka. Odcedzamy na sicie.
  2. Seler, marchew i ziemniaka obieramy, kroimy na kawałki. Szalotkę obieramy i razem warzywa gotujemy na parze do miękkości.
  3. Pieczarki ścieramy na grubych oczkach (można też pokroić w drobną kostkę) i przesmażamy na 2 łyżkach oliwy. Doprawiamy lekko solą i pieprzem.
  4. Gdy soczewica (wyjmujemy liść laurowy i ziele angielskie) i warzywa trochę przestygną miksujemy je na gładka masę, przekładamy do miski.
  5. Dodajemy do masy: starty drobno czosnek, dwa żółtka, posiekaną kolendrę, miękkie masło, pozostałą oliwę oraz przesmażone pieczarki. Doprawiamy solą i pieprzem. Osobno ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy je do pasztetu. Mieszamy delikatnie łyżką. Przekładamy do wysmarowanej masłem i posypanej bułką, formy keksowej (długość 30cm).
  6. Pieczemy ok. 40–45 minut w temperaturze 175°C. Wyjmujemy gdy lekko przestygnie. Pasztet kroimy całkowicie wystudzony, najlepiej gdy schłodzi się w lodówce. Smacznego!


Użyłam przepisu z tej strony Jest dobry, nie zmieniałam go wcale.

niedziela, 28 grudnia 2014

Francuskie paszteciki - prosta przekąska

Dobry, tani, zawsze smaczny i szybki pomysł na przekąskę, na przykład w Sylwestra?
Paszteciki, najszybsze to oczywiście te zrobione z mrożonego ciasta francuskiego. 
Na zdjęciu poniżej widac jakie paszteciki przygotował mój tata na święta (to jego dłonie, ja mam trochę delikatniejsze :)). Nadziewane były farszem z kapusty i grzybów, taka  alternatywa dla pierogów.

 Nadzienie może by dowolne:
  • farsz z drobno posiekanych pieczarek, ktore warto podsmażyc na patelni z cebulką
  • farsz jak do pierogów świątecznych - kapusta i grzyby
  • mielony szpinak z czosnkiem i serem feta (podsmazony na patelni uprzednio)
  • pomidorowa salsa Tu przepis
  • i każdy inny, który lubisz
Ciasto francuskie (gotowe) lekko rozwałkowac, pokroic w kwadraty, na brzegu posmarowac farszem i zwinac. Smarujemy każdy rozbełtanym jajkiem i pieczemy w 200 st C około 15 min, do momentu aż ładnie się zrumienią.


Polecam!





Przygotowuję również darmowy kalendarz, do samodzielnego wydrukowania.
Kalendarz będzie w formacie A4, ale mozna to zmienic.
Będzie czarno-biały i minimalistyczny. 
Czyli tak jaki lubię najbardziej.






Freebies, free download, printable calendar.


niedziela, 21 grudnia 2014

Migawka z przygotowań do świąt.

A jak u Was? U mnie za mało czasu, a tyle do zrobienia! Przetrwam te dwa dni i będzie już dobrze :). Chce mi się tych świąt! Bardzo Bardzo na nie czekam. To będą szczesliwe święta. A potem sporo wolnego. Na to też czekam, jestem zmęczona i nie mam czasu na moje pasje... a bez tego jest mi tak... pusto. Chcę świeta i wolne i radośc i spotkania z rodziną! Ach czekam!

Jutro wychodze do pracy o 7 i wracam do domku o 20. Ale dam radę, mam energię. Dużo energii dodają wszytskie szczesliwe chwile. Ostatnio mam ich jakoś więcej. 



Pierniczyłam trochę :).






Wszystkie zdjęcia i pierniki moje!
Przepis nie zmienił się od roku i jest TU - Pierniczki Lebkuchen 




poniedziałek, 8 grudnia 2014

Czekoladowe ciasto z kremem i bananami


Mója domowa wersja ciasta "kopiec kreta". Bo ciasto z paczki... to wiadomo, ze nie wiadomo :). 





Ciasto:
  • 4 jajka (osobno żółtka i białka)
  • 8 łyżek cukru
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki tortowej 
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy
  • 150 g masła
  • 3 łyżki mleka
  • 2 czubate łyżki kakao


Masa:

  • 500 g śmietanki 30%
  • 2 fixy do ubijania śmietany
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 50 g czekolady gorzkiej


  • 3 banany
  • sok z cytryny
Na zdjęciu poniżej pomyliłam kolejnośc zdjęc z przygotowania ciasta.Najpierw babany potem krem.  Przepraszam :).


PRZYGOTOWANIE:

1. Mąki przesiej. Oddziel białka od żółtek. Na wysokich obrotach miksera ubij białka na sztywną pianę. Następnie powoli wsypuj cukier wraz z cukrem waniliowym. Zmieniając obroty miksera na najniższy poziom stopniowo dodawaj po jednym żółtku, potem delikatnie wlej wcześniej roztopione i ostudzone masło. 


2. Na końcu małymi partiami wsypuj mąkę tortową, ziemniaczaną wraz z proszkiem do pieczenia i kakao.

3. Gotową masę wlej do formy i wkłóż do piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni. Piecz ok. 20 minut do "suchego patyczka".

4.Śmietankę ubij. Cukier puder zmieszaj z fixem, a następnie dodaj do śmietany - łączymy składniki.

5.Czekoladę trzemy na tarce o grubych oczkach  (lub weż gotowe kawałki czekolady - czekolada to chyba czekolada) i dodaj do przygotowanej masy - dokładnie rozmieszaj.

6.Jeśli ciasto jest pieczone w blaszce prostokątnej to odetnij górę ciasta (cienki plaster). Odcięte ciasto pokrusz i odkłóż do osobnego naczynia. 

7. Banany obierz, przekrój wzdłuż i skrop sokiem z cytryny (dzięki temu banany nie sczernieją). banany połóż na spodzie ciasta. 

8. Ciasto posmaruj / przełóż masą śmietanową (tata mowi, że ciasto się przekłada masą, a tata się zna!). 

9. Całość posyp pokruszonym ciastem (ktore odcięliśmy na początku).

10. Ciasto chciałoby teraz nabrac smaku i spędzic najbliższe dwie godzinki w chłodnym miejscu :)






W przygotowaniu zaległe, teraz już świąteczne Candy :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.